Wszyscy chcemy żyć długo. Ale nie tylko aby po prostu istnieć przez wiele lat, ale aby mieć zdrowie, energię i zapał do życia, aby być w stanie realizować nasz potencjał i cieszyć się każdym dniem! Chcemy, aby nasze ciało i umysł zachowały funkcjonalność i umiejętność rozwoju i adaptacji do różnych życiowych wyzwań. We współczesnym świecie, gdzie często brakuje nam ruchu, czasu i chwili na odetchnienie, osiągnięcie takiego celu długowieczności wymaga ukierunkowanego wysiłku. Dlatego stworzyliśmy specjalny program ćwiczeń funkcjonalnej długowieczności z naciskiem na zwiększenie sprawności naszych stawów i kręgosłupa. Program ten został opracowany na podstawie prac jednego z największych na świecie autorytetów w dziedzinie biomechaniki pleców profesora Stuarta McGilla i innych ekspertów w dziedzinie rehabilitacji i profilaktyki urazów mięśniowo-szkieletowych.
Nasze podejście do rozwijania długowieczności funkcjonalnej obejmuje optymalizację stabilności ciała oraz rozwój strategicznej mobilności, rozwijanie wytrzymałości i odpowiedniej siły mięśni, które stabilizują i chronią kręgosłup oraz inne stawy, pracę z posturą, obciążeniem, wzorcami ruchu i kontrolą motoryczną. Wszystko to po to aby zapewnić optymalne funkcjonowanie i zdrowie wszystkich stawów, a w szczególności kręgosłupa.
Uważamy, że nie istnieje „ogólny ból pleców”. Chociaż niektóre rzadkie rodzaje problemów z bólem pleców nie mają charakteru biomechanicznego (np. choroby zapalne układowe i autoimmunologiczne, choroby neurologiczne, nowotwory itp.), większość przypadków bólu pleców ma biomechaniczne podłoże. Oznacza to, że są one związane ze zwiększonym stresem tkanek wynikającym z nieoptymalnych obciążeń, postaw, wzorców ruchu lub niskiej tolerancji i wytrzymałości tkanek. Każdy problem z plecami ma zatem swój własny mechanizm urazu. Mechanizmy te są liczne, dlatego kluczowe jest, aby każda osoba z bólem pleców zrozumiała, jak i dlaczego doszło do urazu, aby opracować skuteczny program rehabilitacji. Zrozumienie mechanizmu urazu pozwala na przyjęcie strategii ruchowych, które najskuteczniej wspierają proces regeneracji ciała. Unikanie ruchów związanych z mechanizmem urazu pozwala nam „przestać rozdrapywać ranę”, wspierając tym samym organizm w procesie samoleczenia.
Za tym podejściem stoi nasza filozofia – głębokie przekonanie, że ciało jest mechanizmem samoregenerującym się i samouleczającym. Celem naszych działań rehabilitacyjnych jest wspieranie procesu leczenia organizmu – a nie zakłócanie procesu regeneracji poprzez błędne wzorce ruchowe lub nieodpowiednie metody łagodzenia bólu. Na przykład rozciąganie napiętych tkanek jest powszechną strategią w programach rehabilitacji bólu pleców. Ta strategia może jednak przynieść szkodliwe skutki w przypadku bólu pleców spowodowanego niestabilnością stawów lub gdy rozciąganie wiąże się z ruchami, które były przyczyną urazu danej osoby, np. zgięciem do przodu lub skrętem. W niektórych przypadkach urazów pleców napięcie tkanek jest adaptacyjną reakcją mającą na celu zapobieganie dalszym uszkodzeniom struktur nerwowych lub kręgosłupa. W takich przypadkach rozciąganie może nie być najlepszą opcją wspierającą proces leczenia organizmu.
Oczywiście istnieją również inne kroki, które możemy podjąć, aby przyspieszyć proces gojenia. Higiena kręgosłupa, czyli zestaw strategii posturalnych i ruchowych, które pozwalają na zmniejszenie bólu podczas wykonywania codziennych czynności, jest pierwszym krokiem rehabilitacji. W większości przypadków zaleca się program stabilizacji kręgosłupa w celu wspierania regeneracji organizmu, zarządzania obciążeniami kręgosłupa oraz zapobiegania niewłaściwym ruchom, które mogą dodatkowo pogorszyć uraz. Program stabilizacji kręgosłupa stanowi ważną część naszego programu Zdrowia Stawów.
Ćwiczenia Wielkiej Trójki McGill’a są kluczowym elementem tych ćwiczeń stabilizujących. Nasz program zawiera jednak wiele innych ćwiczeń mających na celu poprawę wzorców ruchowych, aby zabezpieczyć kręgosłup i wszystkie stawy przed przyszłymi urazami lub zrehabilitować obecne problemy. Ponieważ całe ciało uczestniczy w tworzeniu postawy i ruchu, poprawa wytrzymałości, siły oraz odpowiedniej mobilności wszystkich części ciała jest kluczowa dla zdrowego kręgosłupa. W szczególności pracujemy nad aktywacją i wzmacnianiem mięśni pośladkowych, które są głównymi stabilizatorami ciała, niezbędnymi dla postawy, chodu i podstawowych wzorców ruchowych, takich jak zginanie czy przysiad. Umiejętność aktywacji mięśni pośladkowych w codziennych czynnościach pozwoli odciążyć kręgosłup od nadmiernych obciążeń. Pracujemy również nad mięśniami obręczy barkowej, które stabilizują łopatkę i staw ramienny. Są one kluczowe dla utrzymania zdrowej postawy, zapobiegania urazom barku, a w niektórych przypadkach także łagodzenia bólu głowy spowodowanego chronicznym napięciem mięśni szyi i pleców.
Nasze podejście do zabezpieczania wszystkich innych stawów przed urazami opiera się na podobnych zasadach. Zwracamy szczególną uwagę na równowagę między stabilizacją a mobilnością stawów, odpowiednią do funkcji i anatomii danego stawu oraz sytuacji indywidualnego klienta. Ponadto rozwijamy siłę i wytrzymałość tkanek wspierających, w tym mięśni i ścięgien, oraz wspieramy rozwój zdrowej chrząstki stawowej poprzez ostrożne i stopniowe stosowanie obciążeń kompresyjnych, które stymulują adaptację tkanek. Dbamy również o rozwój odpowiedniej siły i elastyczności wszystkich mięśni wzdłuż łańcucha kinematycznego, aby wspierały one uszkodzony staw w codziennych ruchach, zwracając uwagę na deficyty siły, stabilności i mobilności w całym ciele, które mogą powodować kompensacje, przeciążenie i skracanie niektórych mięśni.